21. Dünya Rus Medya Kongresi’ni alnımızın akıyla ağırladık

30.10.2019
21. Dünya Rus Medya Kongresi’ni alnımızın akıyla ağırladık

KGK ev sahipliğinde Dünya Rus Medya Konseyi (WARP) üyeleri Rus dili konuşan ve Rus diliyle yayın yapan üst düzey gazeteciler ilk kez Türkiye’de bir araya geldi. 85 farklı ülkeden, 160 gazetecinin katılımıyla bu yıl 21’incisi gerçekleştirilen Dünya Rus Medya Kongresi, Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) öncülüğü ve ev sahipliğinde, Alanya Rus Kültür ve Eğitim Derneği’nin işbirliğinde organize edildi. Geçtiğimiz yıl ABD’nin New York eyaletinde düzenlenen dev buluşmaya katılan KGK Genel Başkanı Dim’in daveti ve Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun himayesinde Türkiye’ye taşındı.
PUTİN’İN GAZETECİLERE MESAJI
Kongre 25 Ekim2019 itibariyle Türkiye’nin başkenti Ankara’da başladı. Meyra Palace Otel’de gerçekleştirilen dev buluşmaya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da katıldı. Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) ve Rus Medya Konseyi’nin bir araya geldiği Birleşik Konseyler toplantısının da gerçekleştiği kongre TRT World ekranlarında naklen izleyicisiyle buluştu ve uluslararası düzeyde gerçekleşen toplantı İngilizce, Rusça ve Arapça olarak 3 dilde yayınlandı. Ayrıca salondaki katılımcılara Rusça ve Türkçe simülasyon çeviri yapıldı.
21. Dünya Rus Medya Kongresi, Dünya Rus Medya Konseyi (WARP) Başkanı Vitaly Ignatenko’nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kongreye gönderdiği mektubu okumasıyla başladı. Putin, mesajında, Rus gazetecilerin ülkelerinin diğer ülkelerle olan ilişkilerinde oynadığı etkin role vurgu yaparak, Rusya’nın menfaatlerini her daim dikkate almalarını istedi ve kongrenin başarılı geçmesi temennisinde bulundu.
DİM, SOÇİ MUTABAKATINA VURGU YAPTI
Açılış töreninde katılımcılara seslenen KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Türkiye’nin güneydoğu sınırında terör unsurlarına yönelik gerçekleştirilen harekata ilişkin Rusya ile varılan Soçi mutabakatının ardından, Rus dili konuşan ve dünyanın dört bir yanından gelerek Türkiye’de bir araya gelen gazetecileri ağırlamaktan onur duyduklarını ifade etti. Ayrıca, ekonominin bacasız sanayisi turizm sektöründe Rus pazarının önemine dikkat çekerek organizasyonun Türkiye’nin tanıtımındaki önemine vurgu yaptı. Alanya Rus Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı ve 21’nci kongre başkanı Ekaterina Gündüz de kongrenin toplanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.
‘MÜCADELEMİZ ASLA HERHANGİ BİR ETNİK KÖKENLE DEĞİLDİR’
Açılış töreni kapsamında 21. Dünya Rus Medya Kongresi’nde gazetecilere seslenen CB Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’nin sınırda terör unsurlarına karşı verdiği mücadeleye dikkat çekti. Oktay “Barış Pınarı Operasyonu’nun amacı bölgede istikrarı sağlamak ve terörle mücadele etmektir. Bu harekat asla Kürtlere ya da herhangi bir etnik unsura yönelik değildir. Terörle mücadelemiz kararlılıkla sürecektir. Sizlerden beklentimiz, Türkiye’nin amacı ve niyetini gerek haberleriniz, gerekse de yayınlarınızla dünyaya anlatmanızdır” dedi. Oktay sınırda yaşanan süreçle konuşmasına devam etti. Vatan bütünlüğünü tehdit eden terör unsurlarıyla mücadelenin tartışılamaz bir hak olduğuna vurgu yapan Oktay “911 kilometre uzunluğunda sınırımız olan bir bölgede, kimse, 40 yıldır asker, sivil demeden vatandaşımızın canına kıyan, katil bir örgütün palazlanmasına izin vermemizi bekleyemez. Burada oluşturulmaya çalışılan terör koridoruna karşı çıkmak en doğal hakkımızdır” ifadelerini kullandı. Oktay, son olarak yapılan mutabakatlara değindi ve “Gerek Amerika, gerek Rusya ile varılan mutabakatların amacına ulaşması, PKK-YPG ve DEAŞ terör örgütlerinin Suriye’den tamamen temizlenmesine bağlıdır” diyerek bölgede sağlanması gereken huzur ortamına işaret etti.
BİNLERCE YILLIK GEÇMİŞİYLE MEDENİYETLER BEŞİĞİ TÜRKİYE
Başkent Ankara’da başlayan kongre Kayseri programıyla devam etti. Kayseri temasının öncesinde Kırşehir’de ağırlanan gazeteciler, Kırşehir Basın Konseyi tarafından karşılandı. Kırşehir Kütük Ev’de yapılan gezi sonrası Ağalar Konağı’na gelen gazetecilere yöresel ikramlar yapıldı. Programda gazetecilere, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve KGK Genel Başkan Yardımcısı Veli Altunkaya ve yerel basın temsilcileri de eşlik etti. Dev buluşmanın ikinci adresi Kayseri oldu. KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Alanya Rus Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Ekaterina Gündüz ve beraberindeki gazetecileri Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç karşıladı. Kayseri Valisi Şeyhmus Günaydın’ın da katılım sağladığı bir akşam yemeği yiyen topluluk ardından Kayseri Kalesi’ne giderek, kentin tarihi zenginliklerini gezdiler. 21. Dünya Rus Medya Kongresi’nin 3’üncü ayağı Kapadokya’da gerçekleşti. KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim başkanlığında Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya bölgesine gelen gazeteciler, Göreme Açık Hava Müzesi’ni ziyaret ettiler. Kapadokya programını mesnevi harflerinin ilhamdan satırlara döküldüğü kent olan Konya takip etti. Rus dili konuşan gazeteciler, tasavvufun ve neyzenlerin kenti Konya’da önce Mevlana Müzesi’ne gittiler. Gazetecilere özel gerçekleştirilen sema gösterisini de hayranlıkla izlediler.
DÜNYA RUS MEDYA KONGRESİ’NİN SON DURAĞI ALANYA OLDU
25 Ekim’de Ankara’da başlayan kongre, Kayseri, Kırşehir, Kapadokya ve Konya’nın ardından son olarak turizm cenneti Alanya’ya taşındı. Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağlayan organizasyon kapsamında gazeteciler için Alanya’da da bir şehir turu gerçekleştirildi. Gazeteciler güne tarihi tersane ve Kızılkule’nin eşsiz manzarasına karşı yemek yiyerek başladılar. Ardından ise tekneyle denize açılarak Alanya’nın eşsiz güzelliklerine bir başka açıdan baktılar. Gazetecilerin son durağı ise dünya üzerinde çerisinde halen yaşamın var olduğu ender kalelerden biri olan Alanya Kalesi oldu. Teleferikle İç kale – Ehmedek bölgesine çıkan gazeteciler Alanya’nın tarihi dokusunu bizzat deneyimleyerek geçmişin ihtişamına tanıklık ettiler. Dev buluşma Lonicera Otel’de gerçekleşen muhteşem bir galayla son buldu. Gala, yapılan protokol konuşmaları ve plaket takdiminin ardından müzikal gösterilerle devam etti. Rus dili konuşan gazeteciler Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi Alanya’da gecenin ilerleyen saatlerine kadar gönüllerince eğlendi.
‘SAYIN ÇAVUŞOĞLU’NA VE DESTEKÇİLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ’
Dev kongreyi Türkiye’ye taşıyan KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim organizasyona ilişkin yapmış olduğu açıklamada “Biz Küresel Gazeteciler Konseyi olarak tabii ki ülkemizin, milletimizin ali menfaatleri doğrusunda bu aktiviteleri gerçekleştiriyoruz. Amacımız ülkemizin ali menfaatleri, mesleki dayanışma ve meslektaşlarımızın esenliği ve refahı doğrultusunda faaliyetler göstermek. Bu şiarla 21. Dünya Rus Medya Kongresi’ni Türkiye’ye taşıdık. Kongre kapsamında Ankara, Kırşehir, Kayseri, Kapadokya, Konya ve ardından son olarak Alanya’ya geldik. Bu organizasyonun Türkiye ayağını yapmak bize nasip oldu. Bu hazırlık 2 yıl sürdü. Alanyalı Dışişleri Bakanı’mız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun öngörüsü ve desteği sayesinde bugün burada misafirlerimizi ağırlıyoruz. Çünkü gerçekten Sayın Çavuşoğlu’nun desteği olmasaydı biz bu organizasyonu gerçekleştiremezdik. İnanıyorum ki şu an Türkiye’de ve Alanya’da ağırladığımız gazeteciler memleketlerine döndükleri zaman Türkiye ve Alanya için çok güzel şeyler yazacaklar. Zaten amacımız da bu değil mi? Hem ülkemizin turistik anlamda tanıtımı hem de ekonomik anlamda kalkınması için 2 ülke arasındaki yakınlaşma çok önemli. Böyle bir organizasyonla bu yakınlaşmaya katkı sağladıysak da ne mutlu bize” ifadelerini kullandı. Dim, organizasyona en fazla destek veren, Ankara Altındağ ile Kayseri ve Konya Büyükşehir belediyelerine, ANEX Tur’a, Lonicera Hotels’e, Global Group (Çevirmenlik)’a, Anı Tur’a, Alanya Belediyesi, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası ile Alanya Turistik İşletmeciler Derneği’ne en kalbi şükranlarımızı sunarım.
‘KORKARAK GELMİŞTIK AMA’
Dev buluşmanın sona ermesinin ardından Dünya Rus Medya Konseyi Genel Müdürü Alexander Klein ve Dünya Rus Medya Kongresi’nin Türkiye Başkanı Ekaterina Gündüz görüşlerini açıkladılar. Genel Müdür Alexander Klein, “Bazı katılımcılar Türkiye’den korkuyorlardı. Şimdi gördüler ki Türkiye ve Alanya sakin, güvenli ve çok güzel” derken, kongrenin ardından Alanya’dan ülkelerine dönen gazetecilerin çok güzel düşüncelerle gittiğine vurgu yaptı. Gündüz de “85 ülkeden Rusça yayın yapan, farklı milletlerden veya etnik kökenlerden olup Rus dili konuşan üst düzey gazetecilerin bulunduğu bir konsey. Katılımcılar Alanya’dan ülkelerine döndüler. Türkiye ve Alanya’yla alakalı çok güzel düşüncelerle gittiler” şeklinde konuştu.

 

 

YAZAR BİLGİSİ