2020’de Dünya’da 30 gazeteci öldürüldü

22.12.2020
2020’de Dünya’da 30 gazeteci öldürüldü

Gazeteciler için en tehlikeli ülke olan Meksika’da 9 gazeteci suikast sonucu yaşamını yitirdi.

Dünya genelinde gazetecilere yönelik saldırıları araştıran Gazetecileri Koruma Komitesi’nin araştırması The Guardian’da yer aldı. Habere göre, Meksika 2020 yılında en çok gazetecinin öldürüldüğü ülke oldu. Bu yıl içinde 9 gazetecinin öldürüldüğü Meksika’da 2000 yılından bu yana 120 gazeteci öldürüldü.
Gazetecileri Koruma Komitesi Meksika Temsilcisi Jan-Albert Hootsen “Meksika basın özgürlüğüne yönelik çok yönlü bir krizle karşı karşıya. Son yıllarda durum daha da kötüye gidiyor. Ölümlerin artması cezasızlıktan kaynaklanıyor” dedi. Meksika’daki gazeteci cinayetlerinin en az yüzde 90’ı çözülemedi.
Bu yıl öldürülen iki gazetecinin aldıkları ölüm tehditlerinin ardından federal koruma altında olduğu öğrenildi. İki vakada da gazetecilere atanan korumalar da öldürüldü. Misilleme saldırılarının en çok yaşandığı ülkeler Meksika, Afganistan ve Filipinler oldu.
Gazetecileri Koruma Komitesi, Ocak ve Aralık arasında Dünyada en az 30 gazetecinin öldürüldüğünü duyurdu. 21 gazetecinin yaptıkları işlerle bağlantılı hedef hâline getirildiği belirtildi.

YAZAR BİLGİSİ