10 Yıl Sonra Turizm İçin El Ele Verdiler

28.01.2022

Anna Andreou – KGK Yunanistan Temsilcisi

Yunanistan ve Türkiye zor günler geçirdi, ancak turizm iki ülkeyi yakınlaştırmada önemli bir rol oynuyor. Yunanistan ve Türkiye Turizm Bakanlıkları arasında on yıl boyunca, yakın zamanda iki ülke arasında İzmir’de düzenlenen 9. Turizm Forumu’na kadar hiçbir diyalog olmadı. Yunanistan Turizm Bakanı Vassilis Kikilias ve mevkidaşı Mehmet Nuri Ersoy, Yunanistan ve Türkiye arasındaki hassas siyasi döneme rağmen el sıkışarak turizmin önüne geçmek için anlaştılar. Türkiye Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Yunanistan ve Türkiye rakip olarak değil ortak olarak hareket ederse, ikisi de kazanacaktır.” dedi.

Yunanistan Turizm Bakanı Vassilis Kikilias, “2022’nin her iki ülkede de turizm ürününü artıracak bir yıl olmasını temenni ediyorum” diyerek faydalı işbirliklerinden bahsetti.
İki Bakanın görüşmesi İzmir’in merkezinde, şehrin en iyi otellerinden birinde, sahile yakın bir yerde gerçekleşti. Yunan Bakan’a çok sayıda yetkili, iş adamı ve gazeteciden oluşan bir heyet eşlik etti. Türk Bakanlığı konukseverlikle onları etkilemeye özen gösterdi. Vassilis Kikilias herkesin önünde,”Dün gece normalden biraz daha fazla yedim. Gerçekten harika yemekleriniz var Çok güzel şaraplarınız var. Tatlılarınız çok güzel.
Misafirlerinize özel bir sıcaklık hissettirin. Yunanistan’da da öyleyiz, misafirperver insanlarız. Bütün bu bölgenin Allah tarafından kutsandığına inanıyorum” dedi.
On yılın buzu kırılmış gibi görünüyor. Ne de olsa, pandeminin uzun süren yok etme döneminden sonra turizmden iki ülkenin ekonomilerine canlandırma enjeksiyonu yapması isteniyor. Yunanistan Bakanı anlamlı bir şekilde, “Çoğu zaman zor zamanlarda, hassas zamanlarda yaşadığımızı anlıyorum, ancak herkes hemfikir olmalı ki turizm, şehirlerimizin bağlantısı, daha iyi, daha verimli çalışabileceğimiz ve yolları açabileceğimiz bir çerçevedir. “Ve bence insanlar birbirlerinin iyi ruh hallerini bildikleri, iletişim kurdukları ve algıladıkları zaman, bu, diğer tüm düzeylerde ilişkileri iyileştirmenin başlangıcı olabilir” dedi.

Mehmet Nuri Ersoy, yeni yılla birlikte Yunanistan’a gitmeye hazır olduğunu belirtirken, iki halk arasında olumlu bir atmosfer görüyor. Mehmet Nuri Ersoy “İki halk bir araya geldiğinde herhangi bir sorun görmüyorum. Onları buluyorlar, ortak bir kültürümüz var. Yiyecek, içecek, yaygın. Yunan müziğini seviyoruz. Türk müziği içlerinde. Kültürümüzde çok ortak noktamız var. Gerisi çözülebilir” dedi.
Türk Bakan, acil taleplerden birinin feribot bağlantılarının başlaması da olduğunu belirtti.1 Ekim 2021’den itibaren Yunanistan, Kuşadası ve İstanbul’dan kalkan özel turist teknelerinin ve yolcu gemilerinin Kavala ve bazı Yunan adalarından geçişine izin vermeye başladı. Ancak bir an önce vapur seferlerinin başlaması turist trafiğimizi olumlu etkileyecek. “Hem Türk hem de Yunan havayolları üzerinde çok olumlu bir etkisi olacak. Bu toplantı vesilesiyle hızlı bir diyalog mekanizması oluşturmak, böylece feribot seferlerinin yeniden başlamasını istiyoruz” dedi.
Türk Bakanın gündeme getirdiği ikinci konu, Türk vatandaşlarına vize verilmesidir. Mehmet Nuri Ersoy, ”Birlikte, vize rejiminin turizm işbirliğine engel oluşturmasını engellemeliyiz. Türk vatandaşları için vize muafiyeti gündemimizin öncelikli konularından biridir. Bu gerçekleşene kadar, turizm sezonunda adaların limanlarında vize uygulamasına devam etmekten ve benzer bir uygulamayı Kuzey Yunanistan’a seyahat eden Türk turistler bağlamında değerlendirmekten mutluluk duyacağız” , dedi.

Türk Bakan eski güzel günleri hatırlamayı ihmal etmedi. Mehmet Nuri Ersoy, “2015 sonunda Yunanistan’ı ziyaret eden Türk turist sayısı tarihi bir rekor ile bir milyonu aştı” diyerek yine hedeflerinin bu olduğunu ima etti. Son olarak 2-4 Aralık tarihlerinde İzmir’de gerçekleşecek olan ‘Travel Turkey İzmir’ turizm fuarına ve 9-12 Şubat 2022’de İstanbul’da gerçekleşecek olan turizm fuarına Yunanistan’ın turizmcilerini davet etti.
İki zor yılın ardından iki ülkenin turizme yeniden yatırım yapması ve olumlu bir gündeme ihtiyacı var.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.