Pandemi sürecinde radyo yayıncılığı

24.08.2020
ADNAN H. FİŞENK
TBMM TV Kuruluşundan itibaren, Memleket Sivas Gazetesi

Koronavirüsün hayatımızı etkisi altına aldığı günlerde bütün sektörlerde olduğu gibi, radyo yayıncılığı da ciddi gelir kaybıyla yoluna devam etmek zorunda kaldı.

Bu süreçte toplumun ihtiyacı olan psikolojik savaşta, tıpkı sağlıkçılar ve güvenlik görevlileri gazeteciler gibi radyo yayıncıları da aralıksız yayınlarına devam ettiler.

Gelir azaldı, dinleyici arttı . Yapılan araştırmalar koronavirüs döneminde evlerine kapanan insanların, radyo dinleme eğiliminin arttığını gösterdi. Yayıncıların gerek müzik akışı, gerek halkı bilgilendirici yayınlar yaptığı bu dönemden başarılı sınav verdiği görülmüştür. Ancak, tek gelir kaynağı reklam olan radyoların, gelirlerinin %10’ lara düşmesi önümüzdeki sürece yönelik kaygıları arttırmıştır ve yeni arayışlara yönelim artmıştır.    Gelirleri % 90 azalan, giderleri aynen devam eden sektörün sorunlarına çözüm bulmak üzere Ankara merkezli yayıncılar ile, sanal ortamda yapmış olduğumuz toplantılarda dört ana başlıkta belirlediğimiz sorunları Ankara Ticaret Odası başkanı öncülüğünde muhataplarına iletilmek üzere gündeme getirdik. Ayrıca Küresel Gazeteciler Konseyi ve üyelerinin girişimleri ile Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünden milletvekilleri aracılığı ile konunun muhataplarına iletilmesi sağlandı. Muhatap bakanların harekete geçirilmesi için sorunlar meclis kürsüsünden dile getirildi.

Radyoculuk tarihinde bir ilk! Lisanslar teminat kabul edildi

ATO’da yayıncıları temsil eden meclis üyesi olarak ben ve ATO Başkanı Gürsel Baran’ın canlı telefon diplomasisi sonucu, radyocuların Halk Bank KGF kredilerinden yaralanması ve RTÜK tarafından verilen lisansların teminat olarak kabul edilmesin sağlandı.

Yayıncılık tarihinde ilk olan lisans teminatı ile ilk kredi bayram öncesi kullandırıldı.  Ankara merkezli pilot uygulama ile Halk Bank Balgat Şubesi görevlendirildi. Yapılan başvurulara iki gün içinde işlem yapılarak kredi tahsis edildi. Ortalama 200.000 TL limitli kredi, radyocu meslektaşların talep etmeleri halinde kullandırılacak. Gelirleri sıfırlanan radyolara can suyu ve rahat nefes almaları sağlayacak.

Meslek Birlikleri bu süreçte kötü bir sınav verdi

Meslek birliklerinin bu süreci dikkate almamaları fırsatçılık yapmaları ve istismar etmeleri de radyocular için  moral ve motivasyon bozucu bir hal aldı.

Yayıncıların ve sektör derneklerinin talep ettikleri indirim ve erteleme yazışmalarını dikkate almayan meslek birlikleri bu süreçte kötü bir sınav verdiler.

Yayıncıları sözleşmelerle tehdit edip fırsatçılık yapan meslek birliklerinin tahsilat talep etmeleri yayıncıların zihninde KOVİD-19’ dan daha ağır hasar oluşturdu.

Yine ATO Başkanı Gürsel Baran öncülüğünde yaptığımız girişimlerimiz, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndaki Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya Taşkent, RTÜK Başkan Vekili İbrahim Uslu, Ankara Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, ATO 14. Medya Komitesi ve radyo yöneticileri ile yüz yüze toplantımızın neticesi belli olmamakla birlikte, ümidimizi korumaya devam etmekteyiz.

Kamu spotları ücretli olsun uzlaşısı

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’le, ATO Başkanı Gürsel Baran’ın telefon görüşmesi sonucu reklam geliri azalan radyocuların ayakta kalması için kamu spotlarının ücretli hale getirilmesi için RTÜK ün kanun değişikliği taslağı hazırlayıp, hükümete sunacakları Başkan Ebubekir Şahin tarafından dile getirildi.

Kamu spotlarının ücretli olması, sıkıntılı günler geçiren yayıncılar için olumlu bir adım olarak değerlendirildi.

ATO ve yayıncılar bundan sonraki süreçte iş birliği-güç birliği içerisinde olma konusunda prensipte anlaştılar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.